АТП

Русинот “го боцна” Ѓоковиќ: “Не си добар како што беше порано!”

123прегледи

После победата над Шаповалов од 3:1 во сетови, во натпреварот за четврт-финалето, Новак Ѓоковиќ ќе се појави на мегдан со Рускиот тенисер Данило Медведев, кој во досегашниот дел од турнирот не изгуби ниту еден сет, а во календарската 2019 година веќе играл финале на најмалиот континент.

– Не, тој не е истиот играч како што некогаш беше, секогаш имаш шанса да го добиеш. Затоа тој изгуби трипати од играчите “од следната генерација” на крајот од минатата година, па ќе се обидам да ги искористам моите шанси – изјави Медведев.

Ќе видиме дали истото ова ќе го зборува после натпреварот со Новак Ѓоковиќ во четвртото коло на Австралискиот Опен.

Дуелот во Мелбурн ќе биде трет меѓу Ѓоковиќ и Медведев, а до сега Новак ги има добиено претходните две.

Leave a Response