ВТА

Квитова и Барти во финалето на Сиднеј

80прегледи

Квитова, осмата тенисерка во светот, во полуфиналниот меч ја надигра Белорусинката Александра Саснович после еден час игра со убедлив резултат од 6:1, 6:2.

Барти се пласира во финалето со победа над деветтата тенисерка на ВТА листата, Кики Бертенс од Холандија. Таа беше подобра после пресвртница на резултатот од 6:7, 6:4, 7:5.

Чехињата се бори за 26. трофеј во својата кариера, а Барти за четвртиот.

Leave a Response