АТП

АО 2019: Ѓоковиќ го доби својот ривал!

84прегледи

На жреб е одлучено првиот играч на светот да игра против квалификант, а тој квалификант ќе биде амрекинацеот Мичел Кругер.

Дваесет и четири годишниот Тексашанец моментално е 231. играч во светот, а најдобар пласман на АТП ранг листата му е 169 позиција. Ова ќе му биде тек второ учество во главниот жреб на некој грен слем, а на УС Опен е поразен уште на стартот на турнирот.

Новак ќе се сретне прв пат со него во кариерата, а победникот на овој меч во второ коло ќе се сретне со подобриот од дуелот Жо-Вилфред Цонга и Мартин Клижан.

Австралија опен започнува на 14. јануари.

1 Коментар

Leave a Response